top of page
  • 執筆者の写真Yuko

一眼二足三胆四力 いちがんにそくさんたんしりき Ichigan Nisoku Santan Shiriki


第一に相手を見る目、相手の思考や、動作・技の起こりばなを見破る眼力であり洞察力。第二に足さばき、「技を見ないで足を見よ」という教えがあるように、技の根元は足である。腰・体の入った打ち込みは足の踏み方使い方から生まれる。第三に胆力、すなわち度胸である。何事にも動じない強い気持ちが落ち着きと冷静さを生み、決断力を導く。第四に力、すなわち思い切った技、およびその技を発揮する体力や筋力などの身体能力が重要という教えである。


Firstly, “眼-Gan” is the ability to see through the opponent's eyes, the ability to detect the opponent's thoughts, movements and techniques. Secondly, “足-Soku” is footwork. As the saying goes, "Don't look at the technique, look at the feet", the fundation of the techniques is the feet. The way to strike with the hips and body weight is born from the way the feet are firmly stepped on and properly used. Thirdly “胆-Tan” is gallantry, or courage. A strong mind unperturbed by anything gives rise to composure and calmness, which in turn leads to decisiveness. Fourthly, “力-Riki”is power. It means that the physical strength and muscular power to perform bold techniques.


Klíčová slova: první oči, druhé nohy, třetí odvaha, čtvrtá síla Význam: za prvé, pronikni pohledem do soupeřových myšlenek a pohybu. Za druhé, použij nohy, abys mistrovsky ovládnul techniku (wazu), umění kenda. Za třetí, seber všechnu kuráž a postav se protivníkovi s neochvějným rozhodnutím. Za čtvrté, mistrovsky ovládni wazamae, sílu techniky k přípravě správně načasovaného úderu. Další výklad z www.download.sdkendo.com/Kendo_Reference.doc: Gan (pohled): schopnot vidět své oponenty, nejen jejich fyzickou přítomnost, ale také jejich charakter, pocity a úmysly. Soku (práce nohou): pohyb těla. Tan (odvaha): bojový duch a postoj k sobě samému a jiným lidským bytostem. Riki (síla): schopnost začlenit ki-ken-tai no iči do cičení za účelem silných úderů a silné prezentace. Ukazuje pořadí důležitých prvků v kendu. '眼 (pohled)' nejdůležitější je vhled, který vidí skrz soupeřovo myšlení při jednání. Druhé jsou nohy ' 足 (noha)'. Začátečnícci mají tendence používat jen ruce, ale ne nohy. V minulosti se říkalo: "dívej se na nohy a nedívej se na techniku." '胆 (odvaha)' znamená ducha nehybnosti a rozhodnosti, bez váhání nebo obav. '力 (síla)' – síla je spíš schopnost provést techniku než fyzická síla. To znamená waza mae (před provedením techniky) např. semeai.

閲覧数:6回0件のコメント

最新記事

すべて表示

Comments


bottom of page